EsteticaBeauty: Czy dermarollery zastąpią mezoterapię igłowa?

03.12.2012  Ewa Mielcarek

Nowością w salonach kosmetycznych są coraz bardziej popularne zabiegi mezoterapii mikroigłogowej, czyli mikronakłuwania naskórka za pomocą specjalnych dermarollerów, które stymulują produkcję kolagenu w skórze oraz zwielokrotniają przenikanie substancji odżywczych zawartych w preparatach kosmetycznych. Czy dermarollery zastąpią tradycyjną mezoterapię igłową? Interwencja lekarza chirurga w nasz wygląd nie jest już koniecznością, jeśli chodzi o poprawienie konturów twarzy, redukcję zmarszczek, cellulitu czy rozstępów. Na naszym rynku kosmetycznym pojawiło się bowiem wiele zabiegów, które pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego bez użycia lasera czy skalpela. Jedną z terapii, która budzi coraz większe zainteresowanie klientów, jest mezoterapia mikroigłowa, która polega na masowaniu skóry specjalnym wałeczkiem (zwanym dermarollerem, mezorollerem lub skin rollerem) pokrytym cienkimi mikro-igiełkami o dużym zagęszczeniu. Takie mikronakłuwanie zmusza skórę do samodzielnej, bardzo intensywnej odnowy i regeneracji poprzez wzmożoną produkcję kolagenu. Dzięki temu skóra staje się grubsza, bardziej napięta i elastyczna, zmarszczki i rozstępy spłycają się, poprawia się też mikrokrążenie. Wraz z terapią można stosować specjalne kosmetyki w postaci wysoko oczyszczonych i skoncentrowanych preparatów, zawierających w zależności od potrzeb: witaminy (np. A, C i E), kwas hialuronowy, elastynę, kolagen, ekstrakty roślinne, olejki. Powstające w wyniku masażu mikrokanaliki w warstwie rogowej naskórka umożliwiają wniknięcie składników aktywnych w głąb skóry, które normalnie nie mogą penetrować skóry tak głęboko, ponieważ pozostają w wierzchniej strefie naskórka.

Rodzaje dermarollerów i ich zastosowanie

Dermarollery dedykowane są nie tylko defektom estetycznym, takim jak np. rozstępy, blizny (pooperacyjne, potrądzikowe), cellulit, zmarszczki, plamy i przebarwienia skórne czy utrata napięcia i elastyczności skóry, ale jest to rozwiązanie, które wspomaga leczenie bardzo wielu problemów dermatologicznych, jak np. łojotok, łysienie plackowate, nadmierne wypadanie włosów, zaskórniki, rozszerzone pory, czy przetłuszczanie skóry. W zależności od dolegliwości należy dobrać odpowiedni rozmiar igieł (dostępne są modele o długości igieł od 0,2 mm do 3 mm), dopasowany zarówno do leczenia wybranego rodzaju skóry oraz partii ciała, jak i do fazy rozwoju danej przypadłości (w tabeli poniżej pokazano przykład zastosowania dermarollerów Eviala). Urządzenie dostępne jest również w formie „stempelka” z mikro-igłami, które umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg mikronakłuwania skóry jest minimalnie inwazyjny, a reakcje alergiczne i efekty uboczne są mało prawdopodobne, co jednak nie jest jednoznaczne z tym, że mogą go stosować wszyscy. W niektórych przypadkach nie jest on wskazany. I tak, z terapii z użyciem dermarollerów powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, osoby, które przeszły operację w ciągu ostatnich 6 miesięcy, pacjenci z cukrzycą, epilepsją lub rozrusznikiem serca albo osoby, które w ciągu dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem stosowały leki przeciwzakrzepowe lub immunosupresyjne. Ponadto przeciwwskazaniami do zabiegu są: choroby i stany zapalne lub alergiczne skóry, trądzik, nadmierna ilość brodawek i znamion, otwarte rany lub skaleczenia oraz choroby związane z układem krwionośnym (np. problemy z krzepliwością krwi, nieprawidłowości naczyń lub serca).

Derma roller DTS

System terapii igłowej (bazujący na opatentowanej technologii DTS – Diskneedle Therapy System) to innowacyjny system przezskórnego transportu składników aktywnych, które penetrują głęboko do warstw skóry i naturalnie ją regenerują. Poprzez celowo wywołany miejscowy stan zapalny w skórze uruchamiają się naturalne mechanizmy naprawcze, stymulujące proces produkcji kolagenu, a także naturalnych czynników wzrostu, kluczowych w terapii przeciwstarzeniowej. System terapii igłowej powoduje, że substancje aktywne efektywnie docierają do głębokich warstw skóry, działając bez porównania skuteczniej niż zwykłe kremy.