KARBOKSYTERAPIA CZYLI TERAPIA CO2

O=C=O

 

 

 

 

CZYNNIK AKTYWNY W KARBO

Dwutlenek węgla – bezbarwny, bezwonny gaz jest wstrzykiwany bezpośrednio podskórnie lub śródskórnie za pomocą cienkiej igły (30G). Według wielu badań, nie dyfunduje do sąsiednich tkanek i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Niektórzy uważają, że CO2 jest substancją toksyczną, tymczasem CO2 jest gazem naturalnie występującym w organizmie, a wzrost jego stężenia we krwi zwiększa dotlenienie tkanek i niszczy komórki tłuszczowe.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

Wskazania do zabiegu karboksyterapii są bardzo liczne i dotyczą niemal całej powierzchni ciała.

Karboksyterapia pierwotnie wykorzystywana była w medycynie w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego, obecnie znalazła także zastosowanie w medycynie estetycznej, do poprawy wyglądu skóry i włosów oraz w likwidacji cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Terapia Co2 leczy także rozstępy, blizny, łuszczycę oraz zaburzenia erekcji i przywraca funkcje pochwy.

pistolet

 

 

 

 

 

 

 

MECHANIZM DZIAŁANIA

Wazodylatacja

Pierwszym efektem następującym po iniekcji Co2 jest silna wazodylatacja, zwiększenie przepływu krwi i wyższy pO2 w okolicy zabiegowej.

Efekt Bohra

Następuje lokalne uwolnienie tlenu na skutek tzw. efektu Bohra. Efekt Bohra opisuje skłonność hemoglobiny do wzmożonego uwalniania tlenu w obecności podwyższonej koncentracji CO2. Skutkuje to dotlenieniem tkanek podskórnych i mięśni. CO2 jest szybko konwertowany do dwuwęglanów i H+ w obecności szybkiego enzymu anhydrazy węglanowej.

Efekt Bohra

 

 

 

  • CO2 po podskórnym podaniu rozbija mechanicznie złogi tłuszczowe i silnie rozszerza naczynia krwionośne zwiększając przepływ krwi do obszaru, który stymuluje metabolizm tłuszczu,
  • następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry oraz zwiększa drenaż,
  • mikrokrążenie zostaje przywrócone i pobudzone, co oznacza więcej tlenu i substancji odżywczych dla skóry.

MECHANIZM TERAPEUTYCZNY

  • podczas wstrzykiwania gazu CO2 skupisko komórek tłuszczowych jest poddawane ciśnieniu gazu i ulega rozkładowi na mniejsze zespoły,
  • podanie CO2 ma bezpośredni wpływ na rozbicie komórek tłuszczowych, zwiększa się działanie drenujące tkankę tłuszczową poprzez wzrost mikrocyrkulacji i rozszerzenie się kapilar, wywołane zmniejszeniem się stężenia tlenu oraz efekt wzmożonego utleniania z powodu zwiększonej podaży tlenu.

inciekcja

kapilary

 

BADANIA NAUKOWE

Badania kliniczne wykazują, że iniekcje CO2 urządzeniem do karboksyterapii wpływają na zwiększenie procesów naprawczych poprzez tworzenie nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacja), rozszerzenie istniejących (rewaskularyzacja) oraz aktywację adipocytów (komórek tłuszczowych) w celu uaktywnienia procesów lipolizy. Efektywność redukcji cellulitu sięga 89%, tkanki tłuszczowej 41%, a poprzez aktywację procesów naprawczych i stymulację tworzenia naczyń krwionośnych redukcja blizn i rozstępów osiąga nawet o 76%. W obszarze podawanym zabiegowi dochodzi ponadto do znaczącego wzrostu produkcji kolagenu i elastyny (ok 40%), co łącznie z aktywacją przepływu naczyniowego i zwiększeniu dopływu tlenu oraz substancji odżywczych prowadzi do redukcji zmarszczek i regeneracji skóry. Według przeprowadzonych badań, rozwiązania zastosowanie w urządzeniach do karboksyterapii wykazują również bardzo wysoką skuteczność w niwelowaniu cieni pod oczami oraz wypadaniu włosów.

 

1CELLULIT

REDUKCJA DO 89%

Urządzenie do karboksyterapii wykorzystuje jedną z najbardziej skutecznych i kompleksowych metod likwidacji cellulitu w wszystkich stadiach (I – IV). Osiągane efekty są spektakularne.

Iniekcja CO2 prowadzi do uszkodzenia adipocytów i wzrostu lipolizy. Dochodzi do rozluźnienia struktury zwłóknień oraz zwiększenia przepływów kapilarnych i usprawnienia przepływów limfatycznych.

 

WYPADANIE WŁOSÓW

REDUKCJA DO 77%

Urządzenie do karboksyterapii jako jedyne na rynku umożliwia jednoczesne podanie medycznego CO2 i osocza bogatopłytkowego, co zwiększa skuteczność zabiegów nawet o 30%.

Miejscowo zostają rozszerzone naczynia, powstają nowe kapilary i zwiększa się odżywienie tkanek. Powoduje to wzrost macierzy i aktywowanie mieszków włosowych. Po 10 zabiegach następuje wyraźne zagęszczenie włosów.

 

CIENIE POD OCZAMI

REDUKCJA DO 90%

Zabiegi z użyciem karboksyterapii są jedną z nielicznych metod likwidacji cieni pod oczami. Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność metody już po 5 zabiegach.

W wyniku aktywacji czynnika wzrostu naczyń VEGF dochodzi do wytworzenia sieci nowych, elastycznych kapilar, dzięki czemu mikrokrążenie zostaje przywrócone. Przepływ tkankowy zostaje zwiększony, a cienie pod oczami ulegają redukcji.

 

ROZSTĘPY / BLIZNY

REDUKCJA DO 97%

Urządzenie do karboksyterapii pozwala na precyzyjne wykonanie zabiegu na obszar objęty blizną lub rozstępem. Już po 3 zabiegach widoczne jest wyraźne zmniejszenie blizn i rozstępów.

W wyniku dużego przepływu dwutlenku węgla podanego śródskórnie, dochodzi do przebudowy tkanki bliznowatej (blizny i rozstępy). Rozpoczyna się proces naprawczy który w wielu przypadkach prowadzi do całkowitego usunięcia zmiany.

 

TKANKA TŁUSZCZOWA

REDUKCJA DO 67%

Urządzenie do karboksyterapii doskonale sprawdza się w lokalnie zdeponowanej tkance tłuszczowej jak również na większych obszarach. Realizację ułatwiają dostosowane programy zabiegowe.

Uraz ciśnieniowy powoduje osłabienie ścian adipocytów. W tkance tłuszczowej dochodzi do zwiększenia przepływów kapilarnych i wzrostu lipolizy, w efekcie dochodzi do zmniejszenia grubości tkanki tłuszczowej.

 

ZMARSZCZKI

REDUKCJA O 56%

Urządzenie do karboksyterapii umożliwia manulalne lub automatyczne przeprowadzenie precyzyjnego zabiegu na obszary. Dochodzi do zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny o ok 40%.

Wzrost dwutlenku węgla powoduje lokalną przebudowę tkanek, wzrost natlenowania i dostarczania składników odżywczych. Fibroblasty gwałtownie rozpoczynają produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny. Skóra staje się bardziej jędrna.

 

TELEANGIEKTAZJE

REDUKCJA DO 44%

Kluczowym efektem działania urządzenia do karboksyterapii jest zwiększenie sprawności naczyń krwionośnych. Już po 5 zabiegach można zaobserwować znaczącą poprawę.

Dzięki aktywacji czynników pobudzających rozwój naczyń krwionośnych dochodzi od tworzenia nowych kapilar i poprawy funkcjonowania istniejących naczyń. Widoczne na skórze teleangiektazje ulegają stopniowemu zmniejszeniu.

 

ŁUSZCZYCA

REDUKCJA DO 55%

Urządzenie do karboksyterapii pozwala na podanie odpowiedniej dawki podgrzanego medycznego CO2 na ściśle określoną głębokość zapewniając wysokie bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta.

W skórze łuszczycowej dochodzi do zmian w dystrybucji wapnia, podany CO2 reguluje gospodarkę wapniową poprzez aktywność cAMP i cGMP. Dodatkowo dochodzi do zwiększenia natlenowania i odżywienia otaczających tkanek.